Fachowe porady
Starczowzroczność (prezbyopia) czyli dlaczego po 40 roku życia nie potrafimy czytać bez okularów.
Starczowzroczność (prezbyopia) czyli dlaczego po 40 roku życia nie potrafimy czytać bez okularów.
Na skutek normalnych procesów fizjologicznych soczewka oka starzeje się i traci elastyczność. Również mięśnie i więzadła odpowiedzialne za akomodację tracą elastyczność. W wyniku tych procesów zmniejsza się wraz z wiekiem możliwość zmiany kształtu soczewki ocznej – zmniejsza się amplituda akomodacji, a przedmioty oglądane z bliska stają się coraz bardziej nieostre. Aby skompensować niedobory akomodacji przepisuje się okulary do bliży o dodatnich soczewkach.
Czy istnieją okulary do bezpiecznego uprawiania sportu?
Czy istnieją okulary do bezpiecznego uprawiania sportu?
Uprawianie sportu w metalowych okularach korekcyjnych używanych na co dzień, może spowodować ich zniszczenie, a także skaleczenia spowodowane np. uderzeniem piłką czy łokciem. Okulary sportowe dobrze dolegają do twarzy i dopasowują się do jej kształtu. Miękkie tworzywo i elastyczna gumka zapewniają stabilność, komfort i bezpieczeństwo użytkowania nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Osobom noszącym okulary korekcyjne oferujemy bezpieczne okulary do uprawiania sportu, które cechuje duża elastyczność i wytrzymałość na uderzenia. Dodatkowo w okularach sportowych montujemy szkła plastikowe, odporne na wyszczerbienia, pęknięcia i złamania. Każda gra kontaktowa: w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę, hokeja, piłkę nożną ale też pływanie, jazda na nartach czy kolarstwo wymagają dobrego widzenia. Odpowiedzią na ten problem dla osób w każdym wieku są okulary sportowe korekcyjne – z dopasowaną indywidualnie mocą.
W okularach sportowych gra m.in. piłkarz ręczny Karol Bielecki, który w 2010 roku stracił oko podczas meczu. Mimo operacji, oka zawodnika nie udało się uratować ale okulary sportowe były dla niego szansą powrotu na boisko. Gra w okularach sportowych jest przyjemna i bezpieczna.
W naszym Salonie oferujemy okulary sportowe w różnych rozmiarach i kolorach dla dzieci, młodzieży, damskie i męskie w nowoczesnej stylistyce.
Po co nam filtry UV w okularach przeciwsłonecznych?
Po co nam filtry UV w okularach przeciwsłonecznych?
Promieniowanie słoneczne zawiera szkodliwe widmo promieniowania UV, które niekorzystnie wpływa na organizm człowieka. Nosząc okulary przeciwsłoneczne bez filtrów UV oko nie broni się odruchowo przed nadmiarem dopływu światła (nie mrużymy oczu, nie ma maksymalnego zwężenia źrenicy). Promieniowanie UV niezatrzymane przez soczewkę okularową wpada do oka powodując zmiany degeneracyjne w soczewce oka (zmiany zaćmowe) oraz na dnie oka.
Zespół suchego oka
Zespół suchego oka
Suche oko to stan, w którym jest zmniejszona objętość łez lub zaburzona ich funkcja, co prowadzi do niestabilności filmu łzowego i choroby powierzchni oka. Film łzowy jest rozprowadzany po powierzchni gałki ocznej mechanicznie dzięki kontrolowanemu neuronalnie mechanizmowi mrugania. Do efektywnego pokrywania warstwą filmu łzowego muszą być spełnione trzy warunki: prawidłowy odruch mrugania, ścisły kontakt między zewnętrzną powierzchnią oka i powiekami oraz prawidłowy nabłonek rogówki. Przyczyny zespołu suchego oka:
- pierwotne- związane z wiekiem zmniejszone wydzielanie łez,
- zniszczenie tkanki gruczołu łzowego poprzez guzy lub stany zapalne,
- brak lub zmniejszenie masy gruczołu łzowego
- niedrożność przewodów gruczołów łzowych spowodowane bliznowaceniem spojówek
- zaburzenia neurologiczne
- niedobór witaminy A
- zespół Sjorgena
- wywołane nadmiernym wyparowywaniem łez (soczewki kontaktowe, klimatyzacja)
Zaćma
Zaćma
Zaćma jest zaraz obok jaskry, jedną z najpoważniejszych chorób oczu, będąc również wysoce rozpowszechnioną. Dodatkowo jest schorzeniem, których skutkiem może być całkowita ślepota. Rozróżnia się jej poszczególne rodzaje:
- zaćma starcza korowa (początkowa)
- zaćma starcza jądrowa (dojrzała)
- zaćma starcza przejrzała, nieokreślona oraz inne, rzadziej występujące postaci bez fachowego nazewnictwa
- zaćma wrodzona (dziecięca)
Zaćma znana jest także pod inną nazwą wywodzącą się z łacińskiego "cataracta", co czyta się i zwyczajowo zapisuje: katarakta. Zgodnie ze statystykami początki zaćmy dotykają w głównej mierze ludzi po 60 roku życia, wyłączając oczywiście jej postać wrodzoną, która pojawia się przy narodzinach.
Bezpośrednią przyczyną, czy też główną istotą choroby, jest swoiste zaćmienie i zmętnienie soczewki, co w konsekwencji prowadzi do jej nieprawidłowego działania w całym układzie optycznym, jakim jest ludzkie oko. Niestety, zmętnienie soczewki wypływa naturalnie z jej starzenia się, czasami jedynie jest skutkiem innych czynników zewnętrznych czy chorobowych (np. cukrzycy).
Zdolność widzenia osoby z zaćmą porównać można do bardzo rozmazanego, nieudanego zdjęcia, które jest całkowicie nieostre na całej swojej szerokości. W przypadku zaćmy warstwowej jedynie "boki" widzenia, obwód pola widzenia jest przejrzysty. Najczęściej występuje ona w postaci zaćmy wrodzonej
To "zaćmienie" soczewki wynikać może z różnych czynników, co skłoniło naukowców i lekarzy do wyodrębnienia kolejnych rodzajów zaćmy:
- zaćma początkowa charakteryzuje się zmętnieniem soczewki na jej obwodzie
- zaćma zaawansowana obejmuje zmętnienie soczewki na całej jej powierzchni
- zaćma przejrzała cechuje się stopniowym "zanikiem" włókien soczewki, które zaczynając się upłynniać powodują przeniesienie jądra soczewki w głąb oka, a tym samym zapalenie pośredniczących warstw i komórek, co prowadzi najczęściej do całkowitej ślepoty
- zaćma pęczniejąca wywoływana jest pęcznieniem soczewki, która "dostaje" zbyt dużo wody
Pacjentom bardzo trudno rozpoznać samą chorobę, ponieważ jest ona całkowicie bezbolesna a pogorszenie jakości widzenia następuje bardzo powoli i stopniowo.
Jaskra
Jaskra
Jaskra to schorzenie oczu, które nie leczone doprowadza do uszkodzenia i zaniku nerwu wzrokowego, a w efekcie nieodwracalnej ślepoty. Jeśli należysz do grupy ryzyka zachorowania na jaskrę - wykonuj specjalistyczne badania diagnostyczne raz w roku.
Na jaskrę cierpi ponad 70 milionów ludzi na świecie i ponad 6 milionów jest z tego powodu niewidomych. Jeszcze nie do końca wyjaśnione są przyczyny powstawania wszystkich postaci tej choroby.
Istnieje bowiem jaskra wrodzona, dziecięca, młodzieńcza, jaskra ludzi dorosłych, jaskra wtórna w przebiegu innych chorób oczu.
Zwykle tym postaciom jaskry towarzyszy podwyższenie ciśnienia w oku. Wszystkie rozpoczynają się od ubytków w polu widzenia, a kończą na całkowitym zaniku nerwu wzrokowego i ślepocie.
W zależności od budowy przedniego odcinka oka (kąta przesączania) jaskra dzieli się na: jaskrę z otwartym i jaskrę z zamykającym się kątem przesączania.
Jaskra z otwartym kątem – przyczyny
1/ Napięcie całej gałki ocznej utrzymuje tzw. ciecz wodnista wytwarzana stale w oku. Opuszcza ona gałkę oczną w miejscu zwanym kątem przesączania. Gdy są tam jakieś przeszkody ciecz wodnista nie ma ujścia i gromadzi się w oku, wzrasta ciśnienie wewnatrzgałkowe, a doprowadzając do ucisku na włókna nerwowe powoduje zanik nerwu wzrokowego.
2/Nerw wzrokowy odżywiany jest specjalną siecią naczyń krwionośnych. Jeżeli naczynia te są uszkodzone lub wąskie ( zależnie od zaburzeń lipidowych, niskiego ciśnienia ogólnego krwi, stresu) dochodzi do chronicznego niedokrwienia włókien nerwu wzrokowego. W konsekwencji – ich zaniku.
W tej postaci jaskry nie zawsze dochodzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrz gałkowego ( często określa się tą postać choroby jako ” jaskra bez ciśnienia”.
3/ O jaskrze wtórnej mówimy wtedy, gdy w kącie przesączania pojawia się bardzo duża ilość barwnika ( jaskra barwnikowa), elementy złuszczonej torebki soczewki (PEX) lub zrosty powstałe w wyniku przebytych stanów zapalnych oka.
Wszystkie te przyczyny powodują utrudnienie odpływu cieczy wodnistej z oka i wzrost cienienia w gałce ocznej.
4/ W jaskrze wrodzonej, dziecięcej i młodzieńczej kat przesączania nie jest prawidłowo rozwinięty, co uniemożliwia swobodne przechodzenie cieczy wodnistej na zewnątrz oka. W tej postaci jaskry ciśnienie w oku może być bardzo wysokie.
Jaskra z zamykającym się kątem – przyczyny
Specyficzna budowa przedniego odcinka oka może prowadzić do nagłego zamknięcia odpływu cieczy wodnistej przez gruba, wypukłą tęczówkę lub dużą, pęczniejąca soczewkę.
W niesprzyjających okolicznościach ( np. poszerzenie źrenicy, nagły stres) dojść może do nagłego zamknięcia kąta przesączania i gwałtownego wzrostu ciśnienia w oku ( ostry atak jaskry), który w bardzo krótkim czasie doprowadzić może do zaniku włókien nerwowych siatkówki i ślepoty.
W tej postaci jaskry interwencja okulistyczna musi być natychmiastowa.
Okulary dla dzieci
Okulary dla dzieci
Okulary dziecięce powinny być nie tylko ładne i modne aby zachęcały dzieci do ich noszenia ale też przede wszystkim bezpieczne. Dla najmłodszych klientów oferujemy oprawy sylikonowe. Są one bardzo dobrze dopasowane dzięki dodatkowej gumce z tyłu okularów. Są to najbardziej miękkie , elastyczne i bezpieczne rodzaje opraw. Oferujemy też bardzo duży wybór modnych opraw plastikowych i metalowych. Dysponujemy szeroką ofertą wzorów i kolorów.
Dlaczego komputerowe badanie wzroku to za mało?
Dlaczego komputerowe badanie wzroku to za mało?
Badaniu wzroku można się poddać zarówno w gabinecie okulistycznym, jak i w niektórych salonach optycznych. Wiele osób traktuje takie miejsca jak supermarkety, do których można wpaść po nowe oprawki. Chciałoby je kupić, pomijając badanie, bo przecież kiedyś je robiło. Jeśli już zmieniasz oprawki, warto sprawdzić, czy stan wzroku się nie zmienił. W salonach pracują specjaliści, którzy mają sprzęt i umiejętności, by wykonać dokładne badanie wzroku. Zazwyczaj przyjmują tu nie okuliści, ale optometryści. Na czym polega różnica?
Optometrysta nie może wkraplać do oczu środków farmakologicznych, nie wykonuje też zabiegów i operacji na oczach. To zlecają okuliści. Jednak nasze studia są w całości poświęcone wadom refrakcji i diagnostyce. Stąd naprawdę dobrze znamy się na badaniach wzroku - stwierdzamy wadę, dobieramy metody korekcji, możemy też wykryć, że pacjent ma kłopoty z widzeniem wynikające nie z wady wzroku, ale np. z choroby: jaskry, zaćmy czy AMD. Możemy obejrzeć dokładnie sieć naczyń krwionośnych w przedniej części oka, wykryć nieprawidłowości. Wtedy kierujemy taką osobę do okulisty.
Na początek dostajemy do wypełnienia krótką ankietę. Oprócz standardowych pytań o płeć i wiek jest też pytanie o ostatnie badanie wzroku, choroby przewlekłe, przebyte choroby zakaźne, skłonności w rodzinie do nadciśnienia, choroby okulistyczne. Potem komputerowe badanie wzroku, które trwa chwilkę.
To jednak w żadnej mierze nie jest podstawa do postawienia jakiejkolwiek diagnozy. Daje nam jedynie pojęcie, z czym mamy do czynienia. Czy dana osoba ma dużą wadę wzroku czy nie. Określa też kształt rogówki - to keratometria. Pozwala też zaoszczędzić czas, ponieważ lekarz zaczyna badanie wzroku już od pewnych wartości. Jest też badaniem, które może nam coś powiedzieć o widzeniu w dali. Nie zbada widzenia w bliży.
Zbyt wiele innych czynników wchodzi w grę, żeby można było ocenić wzrok tylko po takim badaniu. Krótko mówiąc, gdyby na jego podstawie dobrać okulary, byłyby zapewne źle dobrane. Ale jest ono uzupełnieniem głównego badania prowadzonego w gabinecie. Mierzy też dokładnie odległość między naszymi źrenicami, co pomaga w dobraniu okularów. Specjalista pyta o to, co nam na co dzień przeszkadza w widzeniu. Jeśli mamy już wadę wzroku, sprawdza moc szkieł.
Wady wzroku, zwane wadami refrakcji, bada się za pomocą foroptera. Może być manualny lub elektroniczny. Nie ma to większego znaczenia dla jakości badania.
W pierwszej kolejności bada się za pomocą tablicy Snellena. Najbardziej popularny test z różnej wielkości literami lub cyframi ułożonymi w rzędach - od największych do najmniejszych. Siedząc w odpowiedniej odległości od tablicy i zasłaniając raz lewe, raz prawe oko, odczytujemy litery lub cyfry. Jeśli wykonamy to prawidłowo, najprawdopodobniej mamy dobry wzrok. Zazwyczaj jednak na którymś z rzędów się zacinamy. Specjalista przekłada to na daną wadę refrakcji.
To jednak nie koniec. Następuje seria kolejnych testów - z kolorowymi tablicami (kolory mają duży kontrast), różnymi kołami na białym polu, promieniami, kreseczkami, znakami. Za każdym razem specjalista pyta, co widzimy, jak ostro, czy coś jest bardziej wyraźne, oddalone, przybliżone, bardziej czarne itd. Testy te badają naszą refrakcję, stereoskopowe widzenie, ale też potwierdzają wyniki wcześniejszych badań.
Na koniec zakłada się specjalne okulary próbne, w które są wkładane soczewki o różnej mocy korekcji. Specjalista sprawdza jeszcze raz, jak widzimy ze "wspomaganiem". W sumie badania trwają około 20 min.
Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?
Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?
Prawie każdy może nosić soczewki kontaktowe, niezależnie od wieku i stylu życia. Soczewki kontaktowe w swoim priorytetowym zadaniu mają korygować wady wzroku. Za ich pomocą możemy skorygować takie wady jak:
- Krótkowzroczność
- Nadwzroczność
- Astygmatyzm
- Prezbiopię
- Różnowzroczność
- Afakię
Jak widać soczewki kontaktowe mogą przysłużyć we właściwy sposób przy prawie każdej wadzie wzroku. Oczywiście bardzo istotne jest przed rozpoczęciem noszenia soczewek kontaktowych, oraz w trakcie aby wykonywać badania u specjalisty kontaktologa. Tak aby mieć pewność, że soczewki kontaktowe są dopasowane w sposób prawidłowy.
Pielęgnacja SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
Pielęgnacja SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
Czyszczenie soczewek wielokrotnego użytku to kwestia kilku minut. Prawidłowe czyszczenie pomaga dbać o zdrowie oczu podczas użytkowania soczewek.
Wystarczy co wieczór przestrzegać następujących zasad:
- Przed dotykaniem oczu, soczewek kontaktowych lub pojemnika na soczewki należy dokładnie umyć ręce mydłem (najlepiej nieperfumowanym, antybakteryjnym mydłem w płynie). Następnie dokładnie spłukać i osuszyć ręce niestrzępiącym ręcznikiem.
- Wypełniamy obie komory pojemnika na soczewki świeżym płynem dezynfekującym do soczewek kontaktowych.
- Zdejmowanie i zakładanie soczewek zaczynamy zawsze od tego samego oka. Dzięki temu nie pomylimy soczewek.
- Soczewki zawsze czyścimy zaraz po ich zdjęciu.
- Soczewkę umieszczamy na w zagłębieniu dłoni.
- Wyciskamy kilka kropel płynu dezynfekującego.
- Jednym palcem delikatnie pocieramy umieszczoną w zagłębieniu dłoni soczewkę, aby wyczyścić jej powierzchnię.
- Staranne płuczemy soczewkę w kilku kroplach płynu dezynfekującego.
- Umieszczamy soczewkę w czystej komorze pojemnika na soczewki.
- Zamykamy pojemnik i pozostawiamy w nim soczewki na noc.
Nie zapominaj o czyszczeniu pojemnika na soczewki!
Pewnie zdajesz sobie sprawę, jak istotne jest czyszczenie soczewek, ale łatwo zapomnieć o pojemniku na soczewki. Tymczasem pojemnik na soczewki musi być równie czysty co soczewki. Przy każdym wkładaniu do niego soczewek przestrzegaj poniższych zasad:
- Opróżnij pojemnik z resztek płynu dezynfekującego.
- Przemyj obie komory pojemnika świeżą porcją płynu dezynfekującego.
- Pozostaw do wyschnięcia, umieszczając pojemnik do góry nogami na czystym ręczniku.
- Często wymieniaj pojemnik na soczewki, najlepiej raz na miesiąc.
Czym oprócz ceny różnią się okulary gotowe od tych kupionych na zamówienie u optyka?
Czym oprócz ceny różnią się okulary gotowe od tych kupionych na zamówienie u optyka?
Różnic jest bardzo wiele:
- Indywidualność. Okulary gotowe są całkowicie nieindywidualne gdyż nie uwzględniają żadnej z cech świadczących o właściwym dopasowaniu do wady wzroku czy kształtu głowy i twarzy. Szansa, że klient trafi na okulary o właściwych dla siebie mocach, właściwie wycentrowanych soczewkach okularowych i kształcie oprawy dopasowanym do fizjonomii twarzy/anatomii głowy jest jak szansa trafienia szóstki w loterii liczbowej. Obydwie soczewki takich okularów mają zawsze taką samą moc optyczną, mimo, że większość osób w populacji posiada różną wadę refrakcji każdego z oczu. Okulary te dobierane są przez kupującego na zasadzie przymierzania. Stwierdzenie „dobrze w nich widzę”, nie oznacza, że właściwie korygują wadę i że nie spowodują problemów wzrokowych przy dalszym użytkowaniu.
- Jakość oprawy. Materiały używane do produkcji opraw okularów gotowych są bardzo niskiej jakości. Znane są dość częste reakcje alergiczne powstałe na skutek styku takiego materiału ze skórą nabywcy. Próby modyfikacji ich kształtu w celu dopasowania do fizjonomii niejednokrotnie kończą się ich pęknięciem. Dlatego optycy nie podejmują się nigdy jakichkolwiek prób profilowania lub naprawy tego typu okularów.
- Jakość optyczna soczewek okularowych. Wytwarza się je ze szkła lub tworzywa, których nie używa się wcale w optyce okularowej ze względu na bardzo niską klasę optyczną. Są to materiały niejednorodne, o niskiej transmisji światła co powoduje osłabioną jakość odwzorowania (duże aberracje). Dodatkowo soczewki takie zagrażają bezpieczeństwu oka, gdyż posiadają naprężenia wewnętrzne i mogą pęknąć podczas użytkowania.
- Cena. Okulary gotowe kosztują ułamek tego ile kosztują podobne wyglądem okulary w zakładzie optycznym. Niska cena bierze się z kilku czynników. Okulary takie produkuje się masowo w Chinach i sprzedaje na cały świat na wagę w ogromnych ilościach (duża ilość = niska cena jednostkowa). Dodatkowo cenę obniża mizerna jakość materiałów z jakich są wykonane. Innym reduktorem ceny jest niewątpliwie to, że aby je kupić nie trzeba opłacać specjalisty w celu przepisania korekcji ani optyka, który dopasuje oprawę, oszlifuje soczewki i wszystko profesjonalnie poskłada w całość.
Wszystkie powyższe niedoskonałości przekładają się niewątpliwie na komfort i bezpieczeństwo używania okularów gotowych oraz na jakość i zdrowie wzroku.
Codzienne używanie okularów gotowych może prowadzić do zaburzeń widzenia takich jak:
- nieostre widzenie przynajmniej jednym z oczu (z powodu tej samej mocy soczewek a najczęściej różnej wady oka prawego i lewego),
- problem z oceną odległości i wielkości oglądanego przedmiotu,
- postrzeganie przedmiotów jako zniekształconych,
- dwojenie obrazu, które w konsekwencji może prowadzić do wyłączania jednego z oczu (tłumienie) lub nawet zeza!
- uczucie pulsowania i migotania obrazu,
- wrażenie ciśnienia w oczach, ich łzawienie i pieczenie,
- bóle oczu, bóle i zawroty głowy.
Lista możliwych dolegliwości jest zatem długa a ich występowanie częste. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że mimo przedstawienia ww. faktów, specjaliści spotykają się z pytaniem ze strony klientów: „Skoro wiadomo, że okulary gotowe mogą szkodzić to dlaczego są w sprzedaży?” Otóż, w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej okulary gotowe mogą być sprzedawane jedynie z ulotką informacyjną dotyczącą ich właściwego stosowania. Informacja ta mówi, że okulary te są okularami zastępczymi, tymczasowymi i powinny być używane jedynie w awaryjnych sytuacjach. Niestety, jak pokazują dane mało kto bierze te słowa na poważnie. Osobom, które nie są przekonane gdzie lepiej kupić okulary zadaję często pytanie: „Proszę określić jaką cenę ma dla Pani/Pana wzrok, do czego i jak często go Pani/Pan używa?” Część osób odpowiada m.in., że prowadzi samochód (a więc decyduje o bezpieczeństwie swoim i bliskich), inni, że pracują w księgowości (czyli odpowiadają za prawidłowość dokumentów firmy), pozostali, że lubią wieczorami dla relaksu czytać książki lub przeglądać Internet (nie powinni odczuwać dyskomfortu, który przeszkadza w relaksie). Jeśli to nie wystarczy do podjęcia decyzji o miejscu zakupu okularów to proponuję rozważyć okulary jako inwestycję długoterminową. Z obserwacji optyków wynika, że średni czas użytkowania jednej pary okularów wynosi średnio 2-3 lata. Dzieląc koszt okularów przez te np. 30 miesięcy i porównując z rachunkiem za telefon, fryzjera czy ubezpieczenie samochodu, może się okazać, że okulary będą najtańszym z wymienionych wydatków. Kończąc chciałbym podkreślić, że profilaktyka narządu wzroku nie polega jedynie na kontrolnych badaniach raz do roku, choć to bardzo ważny jej element. Równie ważne jest unikanie czynników, mogących mu zaszkodzić, poprzez odpowiednie oświetlenie, dietę, ochronę oraz używanie indywidualnie dobranych okularów, dokładnie dopasowanych do naszej wady wzroku i wymagań wzrokowych. W tym ostatnim aspekcie higieny widzenia są w stanie pomóc jedynie wykwalifikowani specjaliści: okuliści, optometryści i optycy okularowi. Tylko ich wiedza i doświadczenie pozwalają przywrócić wyraźne i komfortowe widzenie osobom, które z powodów niesprawnego układu wzrokowego nie cieszą się dobrym widzeniem.
Skutki długotrwałego używania GOTOWYCH OKULARÓW JEDNORAZOWYCH.
Skutki długotrwałego używania GOTOWYCH OKULARÓW JEDNORAZOWYCH.
Okulary korekcyjne można śmiało nazwać protezą optyczną oczu. Korygują ich wady refrakcji, pozwalając widzieć osobom z wadą wzroku tak jakby jej nie mieli.
Skoro okulary można przyrównać do protezy optycznej to powinny być one dobierane tak jak proteza, czyli zawsze indywidualnie. Wydaje się logiczne, że jedynie taka procedura gwarantuje wyraźne, ostre i komfortowe widzenie. Jednak bardzo często w naszym społeczeństwie spotykamy się z faktem kupowania i noszenia gotowych okularów. W przyrodzie prawie nic nie jest symetryczne i zazwyczaj każde oko wymaga innej korekcji, również rozstaw źrenic u każdego człowieka jest inny. Okulary gotowe mają obie soczewki takie same, a rozstaw środków optycznych w soczewkach okularowych jest przypadkowy – nie uwzględnia indywidualnego rozstawu źrenic przez co powoduje działanie pryzmatyczne soczewek. Korzystanie z okularów, które mają niewłaściwie dobraną korekcję czy rozstaw źrenic może spowodować powstanie zeza ukrytego, który może z czasem przeobrazić się w zeza jawnego. Jednocześnie może powodować bóle głowy, bóle oczu, zawroty głowy, uczucie rozjeżdżania się tekstu, kłucie w oczach, widzenie tekstu jak przez mgłę. Przez takie dolegliwości podświadomie organizm będzie unikać czytania i pracy z bliska.